Daugavpils
Marka Rotko
mākslas centrs
Radošo
industriju klubs

Par Rotko

 • Rotko un Daugavpils

  Autors: F. Zaletilo

  Rotko un Daugavpils Marks Rotko (īstajā vārdā Markus Rotkovičs, 1903 - 1970) bija ceturtais bērns Dvinskas farmaceita Jēkaba Rotkoviča ģimenē. Ģimene dzīvoja Šosejas ielā, kas sākās pie upes Daugavas un pārtapa Pēterburgas šosejā. No Pēterburgas bija nākusi viņa māte Anna Goldina. Bērni atceras, ka tēvam piemita augsti ētiskie ideāli, viņš bijis ideālists, intelektuālis un filantrops, kas trūcīgajiem zāles deva bez maksas.
 • Rotko par mākslu

  Autors: F. Zaletilo

  Rotko par mākslu “…es gleznoju ļoti liela formāta gleznas. Es apzinos, ka vēsturiski lielformāta gleznu radīšanas mērķis ir gleznot kaut ko ļoti grandiozu un pompozu. Taču iemesls, kādēļ es tās gleznoju – man šķiet, tas attiecas arī uz citiem man zināmiem māksliniekiem – es vēlos būt ļoti tuvs un cilvēcisks. Gleznot mazu gleznu nozīme distancēt sevi no attēlojamās vides, skatīties uz pieredzi caur pamazināmo stiklu. Bet, gleznojot lielformāta gleznu, tu esi iekš tās. Tev pār to nav kontroles.”
 • Rotko ieguldījums

  Autors: F. Zaletilo

  Rotko ieguldījums Marks Rotko (īstajā vārdā Markus Rotkovičs) piedzima Dvinskā, Krievijā (tagad Daugavpils, Latvija) 1903.gada 25.septembrī. Kad zēnam bija desmit gadi, 1913.gada viņa ģimene emigrēja uz Amerikas Savienotajam Valstīm, uz dzīvi apmetoties Portlendā, Oregonas štatā. 1921. gadā Rotko iesaistījās Jēlas universitātē, kur viņš apguva angļu un franču valodas, Eiropas vēsturi, matemātiku, fiziku, bioloģiju, ekonomiku un filosofiju. Viņa sākotnējais nodoms bija kļūt pat inženieri vai advokātu, taču pēc diviem gadiem Jēlā viņš pārceļas uz Ņujorku un mācījās gleznošanu Maksa Vēbera klasē Mākslas studentu līgā. Vēlāk viņš studēja patstāvīgi un var apgalvot, ka lielāko daļu viņš ir iemācījies pašmācības ceļā.